Follow by Email

Thursday, August 2, 2012

A High Price to Pay


Nome is not on the state's road system and goods have to be shipped or flown in, which increase the prices.  The measure of how challenging it can be to live in Nome, Alaska, starts with a dollar sign. There are plentiful, painful reminders all over the community. At the grocery store, it's $39.25 for a 12-roll package of paper towels. Toilet paper costs $37.85 for a 36-roll package.  Want a 2-liter of Diet Pepsi? It's on sale this week for $4.49. At a restaurant, breakfast for one will run about $16.  And milk will cost you $8.00 a gallon.  Gas is selling at $5.94 a gallon and diesel at $6.19!  Imagine what Goldenrod will guzzle on a good day.  It costs nearly $1000 just to fill her tanks!  Ugh...

"The rent here is a lot more than what I'm used to, and the cost of living is a lot higher," a Boston native said. "It's a fantastic place to live, but you never have to worry about it being overcrowded because a majority of the people don't have the guts to live here," he said.






No comments:

Post a Comment